Ti, kteří jsou úspěšní, nacházejí mnohem více než jen finanční výhody.

Ti, kteří jsou úspěšní, nacházejí mnohem více než jen finanční výhody.

"Největší finanční výzvou jsou náklady na zdravotní péči," říká Dan Blazer, MD, PhD, MPH, prezident Americké asociace pro geriatrickou psychiatrii. Říká, že neznámé – počet let, které člověk prožije, a kvalita jeho zdraví – ztěžují plánování výdajů.

Někteří lidé například nepočítají s rozsáhlými pobyty v pečovatelských domech, což jsou náklady, které Medicare nekryje.

Pokračování

Zlepšení vašeho finančního výhledu

Chcete-li zlepšit své finanční portfolio, odborníci doporučují následující kroky:

Poraďte se s finančním plánovačem. Chcete-li získat nezaujatou radu, zaplaťte za návštěvu paušální poplatek, doporučuje Jack Vanderhei, ředitel výzkumu programu stipendistů Institutu pro výzkum zaměstnaneckých výhod (EBRI). Na bezplatných sezeních finančního plánování mají konzultanti břemeno pokusit se vám něco prodat. Každý rok si proveďte vlastní audit financí. Počínaje přibližně 30 lety, Hushbeck říká, že je dobrý nápad věnovat každý rok několik hodin posouzení své finanční situace. Přemýšlejte o tom, kde jste finančně, kde chcete být a kolik očekáváte, že budete mít a utratit během důchodu. To může znít jako nepříjemný úkol v kategorii "sněz svůj špenát," říká Hushbeck, ale je to hodná akce, která vás může dostat na cestu k finančnímu zabezpečení. Využijte důvěryhodné zdroje. Kromě toho, že budete mít přehled o aktuálním dění v oblasti sociálního zabezpečení, Medicare a Medicaid, přečtěte si informační brožury vydávané vládními a neziskovými agenturami. Vzdělávejte se na workshopech pro důchodce sponzorovaných vaším zaměstnavatelem, odbory, družstevními záložnami, církvemi, neziskovými skupinami nebo vládními organizacemi. Využijte také nástroje, jako jsou důchodové kalkulačky, které lze najít online. Mysli pozitivně. Váš postoj může pomoci určit vaši životní cestu, včetně vaší finanční situace, říká Robert Hotes, PhD, člen Asociace pro psychologickou vědu (APS), a poznamenává, že i akciový trh je zranitelný vůči výhledům investorů. "Podívejte se na své předpoklady a na to, co si říkáte," vysvětluje. Pokud se například ukáže, že váš důchod a dávky sociálního zabezpečení nepokryjí váš odchod do důchodu, přemýšlejte o práci na částečný úvazek v maloobchodě jako o příležitosti splnit si dlouhodobou touhu věnovat se kariéře v prodeji.

Mějte dobrý důchodový plán

Aby se plánování odchodu do důchodu zkomplikovalo, tradiční penzijní plány, které kdysi pomáhaly naplnit rezervy na důchod, jsou nyní na ústupu. Více společností dříve nabízelo plány definovaných požitků, které pracovníkům poskytovaly určité procento jejich předdůchodového příjmu po odchodu do důchodu v závislosti na jejich platu a délce služby.

Pokračování

V 80. letech se firmy začaly obracet na plány definovaných příspěvků, které závisejí na příspěvcích zaměstnanců a zaměstnavatelů a na zdraví akciového trhu. Do této kategorie spadají plány jako 401(k), 403(b) a podíly na zisku.

"Investiční riziko nesl v plánu definovaných požitků zaměstnavatel. Nyní je nese zaměstnanec v plánu definovaných příspěvků," říká Vanderhei, který je také profesorem řízení rizik, pojištění a zdravotní péče na Temple University ve Philadelphii.

"Dříve, pokud vám zaměstnavatel slíbil 50 000 dolarů ročně po zbytek vašeho života, dal by vám těchto 50 000 dolarů bez ohledu na to, co se stalo s burzou. Nyní, pokud akciový trh v podstatě omrzí, budete mít problém s dostatečným důchodovým příjmem, než kdybyste měli plán definovaných požitků," dodává Vanderhei.

Zaměstnanci s plány definovaných příspěvků mají větší kontrolu nad svým investičním portfoliem, ale experti jako Hushbeck se obávají, že mnoho průměrných pracovníků nemá dostatek finančních prostředků nebo úroveň pohodlí, aby mohli činit investiční rozhodnutí.

"Mnoho zaměstnanců je paralyzováno volbami, které jim čelí," ona říká. "Všechno, co vidím, slyším a čtu o tom, co se děje na [Capitol] Hill, naznačuje, že systém je stále složitější, protože se vytváří nebo navrhuje stále více typů účtů."

Mnoha pracovníkům, zejména mladým a chudým, se nedaří přihlásit se k příspěvkovým plánům, a tak přicházejí o příležitost spořit si na důchod, říká Hushbeck.

Pokračování

Nastavení důchodového plánu

Pro vytvoření úspěšného důchodového plánu odborníci doporučují následující:

Proveďte výzkum. Zjistěte, jaký druh plánu váš zaměstnavatel nabízí. Pokud jste samostatně výdělečně činní nebo pokud váš zaměstnavatel nenabízí uspokojivý penzijní plán, podívejte se na možnosti v bance nebo navštivte finančního plánovače. Nezapomeňte se zeptat na poplatky, které mohou být spojeny se zřízením nových penzijních plánů. Vstupte do investičního klubu. Kromě toho, že se budete vzdělávat pomocí důchodových seminářů a kalkulaček a budete mít přehled o aktuálním dění, může vám pomoci, aby se investování stalo komunitní záležitostí. "Mnoho lidí nebere [důchodové plány] vážně, pokud to neudělají společenské a zábavné." říká Hushbeck. "Sejděte se jednou za měsíc nebo jednou za tři měsíce a sdílejte tipy. Věř svým instinktům. Jako zralý člověk máte právo činit svá vlastní rozhodnutí a úsudky, říká Hotes a vyzývá lidi, aby si o sobě nemysleli, že jsou bezmocní. Přemýšlejte o svých možnostech, a pokud to pomůže, obraťte se na důvěryhodného přítele nebo finančního poradce s žádostí o podporu. Používejte také ostražitost při důvěře lidem se svým finančním a investičním portfoliem v podstatě stejným způsobem, jakým učíte děti dávat si pozor na predátory na ulici. Spravujte své zdroje moudře. Jak se říká staré rčení, "Nedávejte vejce do jednoho košíku," Robert Willis, PhD, profesor ekonomie na University of Michigan, nedoporučuje vkládat veškeré své bohatství do akcií jedné společnosti. Zároveň nedoporučuje schovávat peníze do matrace, protože prostředky nebudou mít šanci narůst.

Ovládejte své emoce

Při plánování odchodu do důchodu je posouzení vašeho psychologického portfolia stejně důležité jako zkoumání vašeho finančního, říká Nancy K. Schlossberg, EdD, autorka knihy Retire Smart, Retire Happy: Finding Your True Path in Life, kterou vydala Americká psychologická asociace (APA). ).

Schlossberg říká, že existují tři základní oblasti změn při odchodu do důchodu:

Změna identity. Když lidé odejdou do důchodu, možná budou muset změnit, jak se definují nebo nahlížejí. Například místo toho, abych řekl, že pracuji ve Světové bance," člověk bude muset přijít na něco jiného. Někteří lidé mají problém vyplnit prázdné místo. Tuto zkušenost mohou mít lidé na pozicích moci a autority nebo ti, kteří jsou zvyklí za prací hodně cestovat. Změna ve vztazích. Vaše interakce s lidmi v práci, komunitě a doma se pravděpodobně změní. Někteří pracovníci, kteří si mohli rádi povídat u vodního chladiče, přijdou po odchodu do důchodu o stejnou sociální zásuvku. Zároveň se může změnit domácí život, když se manželé nebo jiní členové rodiny budou muset přizpůsobit času navíc. Problémy s trávníkem mohou vyplout na povrch. Pokud například manžel a manželka odejdou do důchodu ve stejnou dobu, mohou nastat problémy s tím, kdo bude moci používat telefon, počítač nebo televizi. Nebo mohou mít důchodci a jejich dospělé děti jiná očekávání, pokud jde o čas strávený s rodinou nebo hlídání vnoučat. Změna účelu. Životní poslání člověka se v důchodu mění. Pravděpodobně se již neočekává, že bude chodit do kanceláře, na stavbu nebo do terénu ve stejném rozvrhu.

Pokračování

Vyrovnávání se se změnami

Aby se při odchodu do důchodu lépe vyrovnali se změnami identity, vztahu a účelu, mají odborníci následující rady:

Odebrat se do něčeho. Před odchodem do důchodu se zamyslete nad tím, jaká by byla vaše identita, vztahy a účel. Blazer říká, že lidé, kteří jsou nejvíce spokojeni s důchodem, mají tendenci zůstat aktivní. Někteří důchodci našli uspokojení v cestování, hraní golfu, dobrovolnictví, práci konzultanta nebo práci na částečný úvazek. Cvičte v důchodu. Začněte se seznamovat mimo práci a věnujte se aktivitám, které očekáváte po odchodu do důchodu. Vezměte si pár dní dovolené v práci, abyste viděli, jaké to je být doma, navrhuje Blazer. Pokud uvažujete o tom, že se stanete světovým cestovatelem, udělejte si několik mezinárodních cest, které začínají pět až deset let před odchodem do důchodu. Ve skutečnosti není špatný nápad začít přemýšlet o změnách své identity, vztahu a účelu již deset let před odchodem do důchodu. Zahájit výměnu očekávání. Nečekejte, až vyvstanou konflikty, a promluvte si o očekáváních s manželi, dětmi, vnoučaty, rodiči a přáteli. Pokud panují neshody například v tom, jak často budete hlídat vnoučata, zkuste se domluvit na přijatelném řešení. Pokud nelze dosáhnout řešení, zkuste spolupracovat s odborníkem, což může být odborník na duševní zdraví. Přeneste své dovednosti. Dívejte se na důchod jako na příležitost začít novou kapitolu svého života. To může znamenat pokračovat v tom, co jste dělali v jiném měřítku, nebo dělat něco úplně jiného. Pro lidi, kteří byli na vedoucích pozicích před odchodem do důchodu, nebo pro ty, kteří hodně cestovali, může být přizpůsobení náročnější. V takovém případě se zkuste věnovat jiným aktivitám, které využívají vaše vůdcovské nebo cestovatelské schopnosti.

Váš život v důchodu

Plánování odchodu do důchodu může být pro mnoho lidí skličující, frustrující zkušenost, a proto to někteří lidé odkládají. S prokrastinací však přichází ztracená příležitost k lepšímu porozumění, posílení penzijních fondů a odvrácení konfliktů. Ti, kteří jsou úspěšní, nacházejí mnohem více než jen finanční výhody.

"Lidé, kteří přežijí a kterým se v důchodu daří, jsou ti, kteří jsou flexibilní, a ti, kteří vědí, že jsou víc než to, co dělají," říká Hotes.

Funkce WebMD Zhodnotila Brunilda Nazario, MD dne 11. listopadu 2009

Zdroje

ZDROJE: Clare Hushbeck, ekonom, AARP. Dan Blazer, MUDr.MPH, PhD, prezident Americké asociace pro geriatrickou psychiatrii. ZvedákVanderhei, ředitel výzkumu, EBRI Fellow program; profesor rizika,pojištění a management zdravotní péče, Temple University, Philadelphia. Roberteautor, Retire Smart, Retire Happy: Finding Your True Path inŽivot.

© 2006 WebMD, Inc. Všechna práva vyhrazena.

Jak stárnete, můžete být v pokušení omezit cvičební rutinu. Dostatek pohybu je ale důležitý bez ohledu na váš věk. Místo toho, abyste po padesátce zpomalili, měli byste kardio cvičení zařadit do svého životního stylu. 

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučují, aby se dospělí v jakémkoli věku věnovali alespoň 150 minutám mírné aktivity týdně, což se rovná asi 30 minutám denně, pět dní v týdnu. Nebo se můžete rozhodnout pro 75 minut intenzivní aktivity každý týden, což je asi 15 minut denně, pět dní v týdnu. 

Výhody kardia po 50

Maximalizujte svou výdrž. Po třicítce začíná vaše tělo v mnoha ohledech pomalu upadat. Například vaše maximální dosažitelná srdeční frekvence se každým rokem snižuje o jeden tep za minutu. Na konci desetiletí jste ztratili 5 až 10 % své kapacity pro průtok krve. Zdravý 25letý člověk pumpuje 2,5 litru krve za minutu, zatímco 65letý člověk pumpuje asi 1,5 litru krve za minutu.

Když budete pravidelně cvičit kardio, zvýšíte průtok krve tělem. Když vaše tělo pumpuje více krve vaším systémem, zvyšuje to kyslík v celém těle a zlepšuje funkci mozku a orgánů. Výhody kardia přetrvávají dlouho po skončení cvičení. Zvýšená hladina kyslíku zmírňuje únavu a dušnost, se kterou se můžete setkat při každodenních činnostech. 

Přidejte si roky do života. Když budete udržovat své tělo ve zdravé kondici, zvýšíte své šance na odvrácení závažných nemocí a budete žít déle. S věkem přirozeně zpomalujete a přibíráte na váze, protože váš metabolismus klesá. Pravidelné kardio nad 50 let pomáhá kompenzovat váš pomalejší metabolismus tím, že zabraňuje přibírání na váze. 

Studie provedená University of Texas Southwestern Medical School zhodnotila zdraví pěti mužů ve věku 20 let a znovu ve věku 50 let. Ve věku 50 let se jejich celkové zdraví výrazně snížilo.  

Po druhé kontrole ve věku 50 let se každý muž zavázal k šestiměsíčnímu cvičebnímu programu, který postupně zvyšoval úroveň jejich aktivity. Každý účastník zhubl a snížil krevní tlak. Na konci programu se schopnost jejich srdce pumpovat krev vrátila na úroveň, kterou zažívali ve svých 20 letech. 

Mezi další výhody zdravého množství kardio cvičení patří:

Klidnější spánek Lepší mobilita Přidaná flexibilita Zlepšená funkce mozku Menší tuhost Celkové zlepšení kvality vašeho života

Pokračování

Rizika kardia po 50

Zranění. Bez ohledu na to, jaká byla vaše úroveň aktivity v minulosti, zranění se s věkem stávají snadněji. Před zahájením nového cvičení se vždy poraďte se svým lékařem. Poraďte se se svým lékařem, pokud máte během nebo po středně těžké aktivitě některý z následujících příznaků:

Pocit točení hlavy nebo točení hlavy Dušnost Bolest nebo tlak na hrudi Krevní sraženiny Jakýkoli typ infekce Boláky, které se nehojí Otoky v kloubech Nedávná operace Kýla

Dělat si přestávky může znamenat začít znovu. S přibývajícím věkem ztrácíte svou odolnost rychleji. Pokud si dáte pauzu od cvičení na více než dva týdny, začněte pomalu. Možná nebudete schopni skočit zpět tam, kde jste skončili.

Další úvahy

Úrovně vaší aktivity. nepřehánějte to. Pokud jste již velmi aktivní, pravděpodobně znáte svá omezení. Ale pokud teprve začínáte nebo jste nějakou dobu necvičili, začněte pomalu. Začněte s kardiem s nízkou intenzitou a postupem času zvyšujte svou vytrvalost a sílu. Pamatujte, že před zahájením nové aktivity je vždy dobré si promluvit se svým lékařem.

Vyberte aktivitu. Vaše kardio cvičení po padesátce nemusí být nudné. Smíchejte to a každý týden nebo měsíc vyzkoušejte něco nového. Když se nemůžete vejít do své skinvitalis lékárna obvyklé cvičební rutiny, jděte na procházku po okolí. Mezi další nápady pro kardio cvičení patří: 

Jděte na procházku nebo túru Určité jógové aktivity Práce na zahradě, jako je hrabání, plení plevele nebo tlačení sekačky na trávu Jízda na kole (stacionární nebo venku) Plavání a další formy vodního cvičení

Když vše ostatní selže, zařaďte cvičební aktivity do svého každodenního života: 

Parkování v zadní části parkoviště, když jdete nakupovat Jít po schodech místo výtahu nebo eskalátoru Pokud je to možné, místo sezení vestoje

Pamatujte na silový trénink. CDC také doporučuje 2 dny silového tréninku každý týden, ale k udržení silných svalů nepotřebujete členství v tělocvičně. Zde je několik nápadů na silové cvičení:

Zvedání závaží Cvičení s odporovými gumami Použijte svou tělesnou váhu pro sedy-lehy, kliky, dřepy a výpady Zahradnické činnosti včetně lopaty a kopání Některé jógové praktiky

Udělejte si volno, když to potřebujete. Odpočinek je stejně důležitý jako kardio a silový trénink. Pokud to jednoho dne přeženete, dejte si pauzu. Když je život zaneprázdněn a krátkou dobu necvičíte, je to v pořádku. 

Vaše rodina a přátelé vám mohou být velkým zdrojem pomoci, pokud zjistíte, že péče o milovanou osobu je víc, než můžete zvládnout sami.